Pray for Paris. Alebo príliš veľa ,,prečo”.

Autor: Veronika Antálková | 14.3.2016 o 13:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  33x

Na základe udalostí, ktoré sa odohrali v posledných dňoch sa dostáva na povrch, že niektorým členom ISIS sa podarilo dostať do Európy v ,,prezlečení” za utečencov. 

Preto niet divu, že sa objavujú názory, že členovia IS takto postupne prekračujú hranice Európy a teraz tu postupne začínajú s teroristickými útokmi a snažia sa vytvoriť nenávisť v Európe.

Kto za tým všetkým však stojí?

Celá situácia sa v posledných mesiacoch začala vyvíjať veľmi rýchlo a teroristických útokov začalo čoraz viac pribúdať. Spomeniem udalosti len za posledných pár mesiacov, či týždňov, napríklad októbrová katastrofa ruského lietadla nad egyptským sinajským polostrovom. Túto katastrofu neprežil nikto z 224 ľudí na palube. Ďalší hrozivý útok sa uskutočnil v libanonskom hlavnom meste Bejrúte. Pri tomto útoku zahynulo až 43 ľudí, ďalších 240 bolo zranených. Ku všetkým týmto udalostiam sa prihlásil Islamský štát. Všetky tieto krajiny majú spoločné to, že bojujú proti ISIS v Sýrii či Iraku.

Medzi najaktuálnejšie a najviac rozoberané témy v médiách však patria útoky v Paríži, preto by som sa chcela vyjadriť bližšie k tejto udalosti. V Paríži došlo celkovo k šiestim útokom, ktoré sa odohrali na odlišných miestach. Hovorí sa o 149 obetiach a približne 300 zranených ľuďoch.

Sociálne siete zaplavili francúzske vlajky na znak úcty, ľudia po celom svete vyjadrujú úprimnú sústrasť Francúzsku. Ako som už spomenula, tieto útoky sú najviac prepierané aj v médiách, avšak pýtam sa prečo? Prečo tiež ľudia neprejavovali súcit aj k už vyššie spomenutým udalostiam? Prečo im tiež médiá nedali taký priestor? Veď tam zahynuli tiež ľudia. Vynára sa nám tu veľa ,,prečo”. A preto v dôsledku veľa nezodpovedaných otázok a veľa nejasností v tejto kauze sa začalo objavovať čoraz viacej teórií. Niektoré ma tiež zaujali a myslím si, že niečo na nich pravdy bude, preto ich tu spomeniem.

V prípade podobných útokov či vrážd sa vyšetrujú rôzne dôkazy, otlačky prstov a oveľa dlhšie trvá kým sa príde na základe rôznych vyšetrení na to, kto bol vinníkom. K tomuto teroristickému útoku na Francúzsko sa prihlásil Islamský štát. A ďalej tento prípad už nevyšetrovali. Čo ak by sa náhodou zistilo že ISIS je len akousi zámienkou?

Záhadou zostáva aj to, že prečo teroristi útočia len na civilistov, prečo nie napríklad aj na politikov? Predsa politici sú tí, ktorí o všetkom rozhodujú a po akomkoľvek útoku sa snažia ešte viac upevniť bezpečnosť v krajine, čo však môže viesť k obmedzovaniu demokracie a slobody v spoločnosti.

Nie je to len nejaká informačná hra politikov a veľmocí o ktorej bežní občania netušia a médiá nám len podsúvajú to, čo sa im hodí?

Ďalej, po teroristických útokoch v Paríži na redakciu Charlie Hebdo prijala Dolná komora francúzskeho parlamentu špehovacie zákony v Európe. Začala špehovať a odpočúvať občanov Francúzska aj cudzincov. Objavili sa informácie o tom, že iracká tajná služba informovala Francúzsko o teroristickom útoku už deň predtým. Záhadou teda zostáva,  prečo sa teroristickému útoku nesnažili zabrániť.

Dovolím si preto povedať, že útoky sú súčasťou plánu na destabilizáciu Európy a ekonomickú krízu v Európe a o to, s vysokou pravdepodobnosťou, USA ide. Pretože útoky spôsobia ešte väčšiu nenávisť a odpor voči migrantom a tí sa začnú viacej brániť a začnú tiež útočiť a to môže byť dôvodom na začatie občianskej vojny.

Bc. Veronika Antálková, TNUNI

Študentka Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, katedra politológie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?